Jak uklidnit kočku při cestování

Léto je období dovolených, výletů nebo třeba přesunu na letní byt na chalupu. Cestování se netýká jen lidí, čím dál častěji s námi vyráží i naši čtyřnozí mazlíčci. 

Některá zvířata nemají s převozem v autě nebo v jiných dopravních prostředcích žádný problém a nevadí jim ani přepravní box. Co ale dělat, když na vás vaše kočka vyplašeně kouká, škrábe jako o život a mňouká, až vám to trhá srdce?

cat-869204_1280
Některá zvířata s námi prostě radost z výletu nesdílejí.

Na cestu se připravujte předem

Pokud jste při převozu vaší kočky zažili podobnou situaci, pravděpodobně je to tím, že se jednoduše bála. Ne vždy ale stačí pohlazení. Odborníci varují, že kočky často při převozu trpí stresem. Škrábou, „značkují“ močí, mňoukají nízkým tónem, nechtějí žrát, ukrývají se a mohou být mírně agresivní. Na cestování proto musíme zvířata připravit už doma. Přepravní box nemá být jen prostředkem pro přenos kočky. Může být plnohodnotně využit i v domácnosti jako odpočívadlo nebo pelíšek. Vezměte ji jen tak ven na zahradu. Pokud ji budete v boxu přenášet pravidelně, nebude pak už tolik traumatizovaná.

Pocit bezpečí kočce dodají feromony

Pokud vaše kočka nerada cestuje, je někdy velmi těžké určit příčinu a důvod jejího stresu. Může to být přenosný box, ale i strach z auta nebo lidí na ulici. Jestli už jste udělali všechno pro to, aby si vaše kočka na cestování zvykla, ale nepomohlo to, vyzkoušejte přípravek na bázi feromonů.

Když je kočka spokojená, otírá si hlavu o různé předměty a zanechává na nich svůj tvářový feromon. Díky němu se orientuje v prostoru a zpětně identifikuje tato označená místa jako bezpečná. Ideální pomůckou při cestování s kočkou je proto sprej s imitací tvářového kočičího feromonu (např.  Feliway). Ten mazlíčka přirozeně uklidní, doporučují ho veterináři i odborníci na poruchy chování zvířat. Postačí 2-3 střiky na poškrábané místo nebo na stěny cestovní přepravky a vaše kočka zvládne stresující situaci či jakýkoli přesun bez problémů a v pohodě.

loading-652314_1280
Na přepravku zvykejte kočku už preventivně předem doma.

Homeopatií a Bachovkami nic nezkazíte

U bázlivého a vystresovaného zvířete neváhejte sáhnout po homeopatikách nebo Bachových květových esencích. Jako první pomoc je dobré mít po ruce tzv. Krizovou esenci, která je výborná při akutním stresu. Zvířátko na ni totiž reaguje ihned. Pokud o cestě víte včas a vaše kočka je hodně úzkostlivá, Bachovy kapky na čistě přírodní bázi můžete pro jistotu nasadit už den předem. Hodit se budou nejen při cestování, ale i při výstavách a dalších krizových momentech. Esence jsou volně prodejné a nemusíte se bát, svého mazlíčka jimi nemůžete předávkovat.