Virózy útočí: 6 nejlepších přírodních léků, které zvládnete vyrobit doma

Taky vašemu dítěti nebo i vám začíná kapat z nosu a v krku to nepříjemně škrábe? Tak to je nejvyšší čas zahájit frontální útok, který chorobu zažene, či alespoň zmírní. Na výběr máte dvě možnosti. Buď vyrazíte s plnou peněženkou do lékárny, nebo využijete znalosti našich babiček a vsadíte na přírodní léty prověřené prostředky.

 

Na přírodní prostředky, které zabírají na virózy, nachlazení nebo proti chřipce, najdete suroviny v kuchyni nebo si je ještě teď můžete natrhat venku. Není to žádná věda a ve srovnání s komerčními vyjdou na zlomek ceny. Navíc přesně víte, co v nich je. Prověřenými bojovníky jsou rakytník, šípek, cibule, křen, zázvor, lipový květ. Všechny jsou skvělé nejen jako lék při nemoci, ale působí i jako prevence. Například vlastnoručně vyrobené sirupy můžete dětem dávat po lžičkách denně celý podzim a zimu. Víme, jak je připravit.

Rakytník
Rakytník řešetlákový se k nám dostal z Ruska, kde ho hojně používali v lidové medicíně. I proto se mu říkalo sibiřský zázrak. Je skvělý na posílení imunity a zvyšuje odolnost proti infekcím. Pokud máte v okolí nebo na zahradě nějaký, máte ještě šanci sklízet. Plody se z větví nejlépe dostanou, když přejdou mrazem. Pak se z větví jen oklepou.

Rakytníkový sirup

Potřebujete
1 kg bobulí
1 kg cukru
skořici a vanilku

Jak na to
Rakytníkové bobule omyjte a nechte proschnout. Rozemelte je v masovém stroku nebo dejte do lisu, aby pustily šťávu. Přeceďte ji přes jemné síto, nalijte do hrnce a zahřejte. Nesmí se vařit. Přidejte cukr a pro vůni skořicí a vanilku. Počkejte, až se cukr úplně rozpustí a odstavte. Zchladlý sirup přelijte do dobře vymytých lahví a skladujte v chladu a temnu. Používejte dvakrát denně polévkovou lžíci.

Lipový květ

butterfly-1544213_1920Taky vaše babička sbírávala lipový květ a nutila k tomu i vás? Dobře věděla proč. Pomůže nejen při horečnatých onemocněných, ale dokonce i lékaři ho doporučují při zánětu průdušek a na vypocení při chřipce. Květ si sice teď nenatrháte, ale v bylinkářských obchodech vám ho rádi naváží.

Lipový čaj

Potřebujete
lžička sušené bylinky na šálek
vroucí vodu
med

Jak na to

Příprava většiny bylinných čajů je stejná. Lžičku sušené bylinky přelijte vroucí vodou a nechte deset až patnáct minut louhovat. Pak přelijte přes sítko, pokud tedy nemáte chytrý bylinkový hrneček s vkládacím sítkem. Přislaďte medem od včel nebo lipovým. Při nemoci si dávejte třikrát denně šálek.

Zázvor

Zázvorový čaj s citronem a medem zná asi každý. Je skvělý jen tak na zahřátí v restauraci, jako pomůže při chřipce, bolení v krku i nachlazení. Ale ještě lepší je zázvorový sirup, který také sobě i dětem můžete pro posílení imunity dávkovat denně po lžičkách. A jako léčivé mlsání přidejte ještě kousky kandovaného zázvoru.

Zázvorový sirup

Potřebujete
0,75 kg zázvoru
l, 5 l vody
3 větší citróny
2 kg cukru

Jak na to
Zázvor zbavte slupky a nakrájejte na tenké plátky. Pomůže při tom i struhadlo na zeleninu. Dejte do hrnce, zalijte vodou, aby byl pod hladinou. Dva citrony oloupejte a nakrájejte na tenké a přidejte do hrnce. Uveďte do varu a vařte asi 20 minut. Nechte odstát do druhého dne a pak přeceďte přes husté síto nebo plátno. Výluh zahřejte, přisypte cukr, nechte ho rozpustit a pomalu vařte, aby směs získala konzistenci sirupu. Přidejte šťávu z 1 citrónu a ještě teplý sirup nalijte do skleněných, dobře vymytých lahví. Uzavřete. Nechte odstát a skladujte v chladu. Používat můžete po lžičkách jen tak do pusy, nebo jako slazení do čaje. Kdo má rád horké nápoje, může si nalít sirup do hrnečku, přidat čerstvý závor, hřebíček, badyán nebo plátky pomeranče a horkou vodu. Verze pro dospělé snese i alkohol.

 

Kandovaný zázvor
Surovina na tuhle dobrotu je vlastně zbytkový odpad ze sirupu. Ze sítka nebo plátna vyberete zázvor a necháte okapat. Rozložte ho na plech vyložený pečícím papírem a zasypte cukrem a dobře promíchejte. Pak pečte v předehřáté troubě na 160 °C 25 až 30 minut. Po deseti minutách zázvor promíchejte, nesmí začít hnědnout ani tvrdnout. Když se začne odpařovat vzniklá šťáva, je hotovo. Vychladlý závor můžete obalit v cukru a uložte do skleněné dózičky s víčkem, aby nevlhl.

Cibule

I když máte s cibulí nevyrovnané účty, protože každé krájení propláčete, v chladných měsících se jí rozhodně nevyhýbejte. Trochu podceňovaná surovina, kterou má doma po ruce skutečně každý, oplývá opravdu výjimečnými účinky a pomůže nejen proti nachlazení, ale i chřipce. Navíc je uznávaná jako silné přírodní antibiotikum.

Pro děti je skvělá při dráždivém kašli. Stačí si z ní udělat čaj nebo šťávu, recepty najdete ZDE. Náklady minimální, výsledky geniální. A děti zpravidla proti konzumaci cibulové šťávy vůbec neprotestují.

Šípek

Na vitamínovou bombu nabitou C A, B a karotenem se můžete také ještě vydat. Sbírat je ho třeba na čistých místech. Když plody přejdou mrazem, jsou pak sladší. Ze sušených šípků uvaříte skvělý čaj, který pomůže při zvýšení obranyschopnosti organismu proti infekcím. Leckoho potěší i to, že jsou dobrým přírodním lékem proti parodontóze a onemocnění dásní.  Zde najdete další recepty a návod na sušení šípků.

Šípkový čaj

Potřebujete

½ šálku usušených šípků
5 šálků vody

Jak na to

Celé usušené šípky nasypte do vařící vody. Vařte je asi 30 minut a pak přelijte čaj do konvice přes velmi jemné sítko, abyste pochytali jemné chmýří ze semen, které se může uvolnit a způsobuje svědění v ústech a krku. Před naplněním šálků nechte odvar pár minut odstát.

Křen

Recept na křenové placky jako přírodní lék proti kašli a nachlazení Štiplavý kořen je plný vitaminu C, vitaminů skupiny B a minerálů. Při chřipce a na kašel pomůže sirup, recept najdete ZDE. Kromě něj se dá z křenu vyrobit i placka, která se přikládá nejen na revmatické klouby a bolavá záda. Zabírá i při potížích s průduškami. Recept je jednoduchý. Na jednu nastrouhanou lžičku čerstvého křenu počítejte jednu větší bramboru.

Křenová placka

Potřebujete
4 větší brambory
4 lžičky nastrouhaného křenu

Jak na to

Z nastrouhaných brambor vymačkejte vodu, přidejte nastrouhaný křen, promíchejte a vytvořte placku. Tu vložte do staré pleny, gázy nebo bavlněného plátna. Místo, kam chcete přikládat, dobře namažte sádlem nebo třeba indulonou. Křen by vám mohl kůži rozdráždit. Přiložte placku, na ni dejte igelitový sáček a deku. Za chvíli ucítíte teplo. Když bude nesnesitelné, placku sundejte. A nelekejte se, na kůži vám zůstane červená skvrna.

 

Foto: Pinterest, Freepik