Triky, jak na pěstování rajčat

Triky pro krásná rajčata? Skořápky, banánové slupky a aspirin

Těšit se z úrody na vlastní zahrádce či balkonu je k nezaplacení. Pokud se letos chystáte pěstovat i rajčata, tady se dozvíte, jak jim přilepšit a radovat se z ještě většího množství krásných zdravých plodů.

Vaječné skořápky: Poruchy zaviněné nedostatkem vápníku se mohou objevovat i na rajčatech. Jedním z příznaků bývá suchá hniloba konců plodů (abiotická nekróza), která dozrávající rajčata znehodnotí a vás může připravit o úrodu – pokud nezasáhnete včas například aplikací vápníku postřikem na list.

A protože problémům je lepší předcházet, udělejte preventivní opatření už při výsadbě rajčat. Do jamky pod kořeny každé sazenice rozdrobte několik vaječných skořápek. Tak umožníte rostlině průběžně čerpat tento důležitý prvek z půdy. Zbytek skořápek můžete rozdrobit i na povrch záhonu kolem rostlinky jako bariéru proti škůdcům.

 

Banánové slupky: Možná ani nevíte, jak skvělé hnojivo doma běžně bez užitku vyhazujete. Banánové slupky jsou výborným zdrojem fosforu a draslíku, za který budou vděčné pokojovky i zelenina včetně rajčat. Účinné hnojivo získáte snadno: zalijte slupky v zavařovací sklenici vodou, zavřít a nechat pár dní louhovat. Po scezení pak naředěné použijete k zálivce.

Nebo si můžete banánové slupky během celého roku sušit a v podobě prášku uskladnit. Podle potřeby pak prášek povaříte s vodou (přibližně lžičku prášku na sklenici vody) a po vychladnutí tekutinou zaléváte.

Takto báječně pohnojíte například rajčata pěstovaná v nádobách na balkóně či terase. Těm na zahradě jednoduše dejte trochu pokrájených banánových slupek rovnou do výsadbové jamky spolu se skořápkami.

Náš tip: Pěstujete-li rajčat větší množství, udělejte si banánových slupek již předem dostatečnou zásobu. Dají se bez problémů uchovávat v zavíracím sáčku v mrazáku, kam můžete průběžně přidávat.
A ještě jedna rada – na toto účinné hnojení je nejvhodnější použít slupky z bio banánů. Je známo, že banánové plody jsou ve velké míře ošetřovány chemickými látkami včetně pesticidů, takže pokud máte možnost, vyberte si raději ty bio.

 

Kopřivová jícha: Hotovým pokladem pro rajčata je obyčejná kopřiva. Sami se přesvědčíte, že s nimi dokáže zázraky. Již naši předci věděli, že žahavá bylinka prospívá nejen našemu zdraví, ale také přispívá k bohaté úrodě.  Podle starých rad se k rajčatům při výsadbě přidávalo do jamky i několik natrhaných mladých kopřiv. Letos se chystáme vyzkoušet, jak budou prospívat sazenice s touto „podestýlkou“ a jak ty bez.

Kopřivovou jíchu můžeme ovšem doporučit rovnou. Oblíbené přírodní hnojivo, která máte navíc zcela zdarma, rajčatům náramně svědčí. Kvašený bylinkový výluh jim dodává dusík, fosfor a draslík, zinek, železo i stopové prvky. Ideální čas připravit si ho už teď podle tohoto návodu na kopřivovou jíchu a před použitím hlavně nezapomenout hotový výluh dostatečně zředit!

 

Aspirin
:
Nejen při teplotě či bolesti hlavy se osvědčil starý známý aspirin. Překvapivě může stejně dobře fungovat i na zahradě při pěstování rajčat. Na jeho účinky na rostliny se zaměřila již řada výzkumů a příznivci této metody si ho pochvalují. Několik dní předtím, než rajčata zasadí na zahradu, na sazenice aplikují postřik z jedné tablety aspirinu rozpuštěného v litru vody. Zvýší tím obranyschopnost rostliny a její odolnost proti chorobám. Někdo rajčatům navíc přidává i tabletku rovnou do půdy při výsadbě na stanoviště.

 

Foto: Pixabay.com, Freepik.com/Bearfotos, Azerbaijan_stockers, Jcomp, Freepik,