Spadané listí? Můžete z něj mít i radost

Podzimní dny s sebou na zahradě přinášejí nepopulární činnost – hrabání spadaného listí. A jen co pracný úklid dokončíte, přijde další problém. Kam s tou hromadou odpadu? Není třeba zoufat, poradíme vám, jaké máte možnosti. A nakonec budete za listí na zahradě ještě rádi.

 

V dřívějších dobách byl typickým podzimním obrázkem na mnoha zahradách hustý kouř a doutnající hromada páleného listí. Tímto způsobem likvidace ovšem nepotěšíte přírodu, sousedy ani úřady, proto raději s listím naložte jinak.

Možností je odnosit listí do bio kontejneru nebo ho odvézt do sběrného dvora či kompostárny. Na tom není vůbec nic špatného, nicméně připravíte se o cenný materiál, který vám na zahradě ještě udělá dobrou službu.

Listovka je pro zahradu hotový poklad

Spadané listí můžete snadno proměnit ve velmi užitečný poklad. Kromě hromady listí k tomu potřebujete jenom černý pytel a provázek. Listí napěchujte do pytle, pevně zavažte provázkem a pytel na několika místech propíchejte. Takto připravený ho uložte někam do polostínu do zahrady, na místo, kde na něj může pršet. A pak už jen čekáte. Za dva roky pytel otevřete a najdete v něm krásnou černou voňavou zeminu, které se říká listovka. Listovka je kyselá, dá se použít i místo rašeliny. Hodí se na nastýlání venkovních rostlin, určitě nadšené z ní budou například kanadské borůvky. Dobrá je ale také pro pokojovky.

Na přípravu listovky můžete použít v podstatě jakékoli listí. Vůbec nejlepší je listí bukové (nejvíc kyselé), ale výborně poslouží i listí z javorů, dubů, jasanů. Zužitkovat můžete i listí z ovocných stromů. Nevhodné jsou snad jen ořešáky a jírovce.

Nebojte se kompostovat

Pokud nechcete vyrábět listovku, můžete listí prostě zkompostovat. Ideální je shrabávat průběžně, vrstvit ho na kompost postupně a prokládat například kuchyňským odpadem či posekanou trávou. Máte-li možnost, přihoďte i hnůj nebo zaházejte vrstvičkou zeminy. Příležitostně můžete takto nachystaný kompost prolít vodou.

Navzdory zažitým pověrám se dá kompostovat i listí z ořešáku. Jelikož má tužší stonky, je lepší ho předtím nadrtit – třeba když ho „sesbíráte“ sekačkou na trávu, což je náš oblíbený způsob. Nadrcením usnadníte jeho rozklad a také výrazně zmenšíte objem sesbíraného listí, což většina majitelů zahrad ocení. Podobně jako rotační sekačka funguje i vysavač listí, se kterým si pohodlně vystačíte na menším pozemku.

Na záhony i do okrasné zahrady

Listí je vítaným pomocníkem i tam, kde vás na zahradě trápí těžká, jílovitá půda. Dejte si tu práci a na podzim do půdy vždy zaryjte vrstvičku listí. Postupně, sezónu po sezóně, půdu odlehčíte a zvýšením obsahu organického materiálu zlepšíte její kvalitu i úrodnost. Jen to chce trochu trpělivosti.

V okrasné zahradě také pár koleček spadaného listí zužitkujete. Dobře poslouží pro zazimování trvalek a choulostivějších keříků. Přihrnuté k rostlině funguje jako perfektní přírodní tepelná izolace, stačí ho jen zajistit proti odfoukání pár větvičkami chvojí nebo přesypat trochou zeminy.

A malé P.S. na konec – nezapomeňte někde v rohu zahrady nechat několik menších hromádek listí jako zimní útočiště pro hmyz, obojživelníky či ježky.