Tip na výlet: Nejkrásnější pražské betlémy

Chcete si s dětmi nebo přáteli užít trochu nefalšované vánoční pohody? Tak se vydejte na betlémy třeba do Prahy. Víme, kde najdete ty, které za to stojí. Nebude vás to stát ani korunu, vstup je všude volný.

Kostel Panny Marie Andělské na Loretánském náměstí

Betlem u kapucínů.Ze všeho nejdřív vás u kapucínů do nosu praští vůně živých smrčků, kterých je tu všude plno. A pak objevíte 49 dokonalých postav z kašírované hmoty v životní velikosti. V potoce teče živá voda, a když hodíte do klobouku minci, ovečky před jesličkami vám jako poděkování zabečí.

 

 

 

 

 

Pražský hrad

Betlem u sv. Víta

Betlem u sv. Víta

 

Máte naplánovanou vánoční procházku po Pražském hradě? Tak to nesmíte vynechat Katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Přední část je přístupná zadarmo a najdete tu krásný betlém s 25 postavami z polychromované keramiky. Původně byl jen jako provizorium, ale stal se tak oblíbeným, že zůstal. O kousek dál u boční stěny chrámu pak najdete slámový betlém s postavami v životní velikosti.

 

Senát PČR

betlemy senat

I Senát může připravit něco dobrého.Ve výstavní síni, vstup z Valdštejnského náměstí, si můžete zdarma prohlédnout několik desítek betlémů. Najdete tu historické i současné od amatérských i profesionálních tvůrců. Jsou ze dřeva, papíru, keramiky a jeden dokonce háčkovaný s opravdu vtipným slonem. Kromě toho jsou tu letos také hned dva mechanické, které si můžete spustit.

 

 

Kostel sv. Matěje Praha – Dejvice

Betlem u sv. matějeNejvoňavější betlém je celý z perníku. Na 250 figurek je z dílny Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. Původně ho pekla akademická malířka Helena Horálková. Nejprve jen přinesla pár perníčků jako dárek pro ministranty, ale místnímu duchovnímu P. Janu Machačovi se tak zalíbily, že je vystavil v kostele. A pak přibývaly další a další. Když před betlémem hodíte minci andělíčkovi, zakývá na vás i vaše děti hlavou.

 

 

Betlémy brožuraNáš tip
Nejlepšího průvodce po veřejně přístupných betlémech v Praze najdete v modré brožuře, která je volně k dispozici v kostelech. Najdete tu kdy je otevřeno, webové stránky i GPS polohu. Nejlepší je s procházkou začít u kapucínů, pokračovat na Hrad a pak jít dolů do města.

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Maru