Vánoční tvarohová štola – jednoduchý recept bez kynutí

Vedle nadýchané vánočky patří na sváteční stůl také vánoční štola. Dobrota plná oříšků, rozinek, mandlí a kandovaného ovoce potřebuje pár týdnů uležet, takže je tak akorát čas pustit se do pečení.  

Na vánoční štolu potřebujete:

500 g hladké mouky, 2 vajíčka, citronová kůra, 150 g másla (můžete nahradit 120 g Hery a 50 g sádla), 150 g cukru, vanilkový cukr, prášek do pečiva, špetka soli, 150 g zakysané smetany, 250 g tvarohu (když použijete vaničkový, budete muset víc podsypávat při válení), 100 g rozinek (upravte si množství podle své chuti), 120 g nahrubo nasekaných vlašských ořechů a mandlí, 50–100 g kandovaného ovoce či citronové a pomerančové kůry (nebo sušených meruněk, brusinek apod.)

+ 100 g másla na potření, moučkový cukr na obalení a rum na namočení rozinek

Jak na to:
1. Všechny suroviny na těsto by měly mít pokojovou teplotu. Mouku prosejte, zamíchejte do ní sůl a prášek do pečiva, můžete přidat i kůru z 1 menšího citronu. Pak přidejte ostatní suroviny a poctivě vypracujte hladké těsto. Až když ho máte hotové, zapracujte do něj ještě rozinky (předem namočené v rumu, máte-li rádi), ořechy, mandle a kandované či sušené ovoce, vše nasekané na menší kousky.

2. Těsto pak na pomoučeném vále vyválejte do obdélníku a přehněte = zabalte (štola má připomínat Ježíška zabaleného v plenkách)

3. Těsto vystačí na jednu velikou štolu, nebo ho rozdělte a vytvarujte dva válečky. V tom případě hlídejte délku pečení a raději na čase uberte.

4. Připravené těsto vytvarujte do oválného bochníčku a položte na plech vyložený pečicím papírem, můžete ho ale také dát třeba do vymazané formy na biskupský chlebíček. Pečte v troubě vyhřáté na 170–180 °C přibližně 40 minut. Vždy se řiďte zkušeností se svou troubou, lepší je péct na míň stupňů a déle.

5. Hned po upečení ještě horkou štolu potřete rozpuštěným máslem – a nešetřete s ním!  Můžeme do něj přimíchat i trochu rumu. Poté štolu pořádně posypte moučkovým cukrem, nebojte se ji doslova obalit. Hotovou štolu pěkně zabalte do alobalu a dejte ji do chladu alespoň na 2-3 týdny. Ideální je tedy dělat štoly dvě – jednu na uležení na Vánoce, druhou na okamžitou ochutnávku 🙂

TIP: Známý cukrář Josef Maršálek ještě přelije vršek vychladlé štoly citronovou polevou ze 120 g cukru moučky a 30 g citronové šťávy a ozdobí kousky kandovaného ovoce.

A pokud se chystáte také na vánočku, vyzkoušejte náš recept na máslovou vánočku. A rovnou u ní máte i rozfocený návod na pletení z devíti pramenů.