Vysaďte si rajčata. S těmito tipy budete mít bohatou úrodu i v paneláku

Máte doma vlastní vypiplané sazenice rajčat nebo jste si je už koupili? Po Zmrzlých mužích je ideální čas přemístit je ven a vysadit na záhony, na balkón nebo dokonce i do truhlíků na okně. A předtím se podívejte, jak na to, abyste se dočkali opravdu bohaté úrody. 

Rajčata jsou skvělá zelenina, která se dá hýčkat ve skleníku, ale pěstovat také na záhoně, nebo dokonce v květináči na balkoně. Pěknou úrodu můžete mít i na lodžii v paneláku, a když sáhnete po správné odrůdě, výborná koktejlová rajčátka budete sklízet i v truhlíku či květníku na okně. Vlastníte-li malou zahrádku a bojujete s místem, stojí za to vyzkoušet poslední dobou velmi oblíbené pěstování rajčat v pytlích nebo velkých kýblech. Snadno je tak umístíte takřka kamkoli a využijete doslova každý centimetr prostoru. Jen pozor – pytle i kýble musí mít vždy otvory pro odtok přebytečné vody.

tomato-999110_640
Voda na listech sice vypadá na fotce dekorativně, ale v reálu podstatně zvyšuje riziko vzniku plísně. Ta vám snadno a rychle zničí celou úrodu.

Ať už budete rajčata pěstovat kdekoli, podle všech zahradnických pouček by se měly sazenice vysazovat ven až po Zmrzlých mužích, tedy přibližně v polovině května. Pak už jsou mrazíky jen ojedinělé a choulostivým rostlinkám nehrozí takové nebezpečí. Vybrat si můžete celou řadu druhů podle velikosti, barvy a i tvaru. Volně do půdy na záhonu můžete sadit tyčková rajčata, která ovšem potřebují oporu. Při výsadbě proto vedle zatlučte dřevěný kolík, železnou spirálou apod. Zkušení zahrádkáři často používají roxory neboli tyče do betonu, které jsou dost pevné a dlouhé na to, aby statné rajče udržely. Nezapomínejte, že tyčková rajčata hravě přerostou metr a půl výšky.

Pro pěstování v záhonu najděte slunné místo. Pozor na to, aby tam předtím nebyly brambory, tím by se zvýšilo riziko přenosu plísně bramborové, která vás během pár dní může připravit o celou úrodu. A bohužel, v posledních letech i kvůli nevyrovnanému počasí se plíseň vyskytuje ve velkém. Preventivním opatřením může být výběr vhodné odrůdy s vysokou odolností vůči plísni bramborové. K takovým patří třeba tyčková odrůda Crimson Crush F1, Coctail Crush s drobnějšími plody nebo tyčkové koktejlové Consuelo.

Vyhlubte jamku, do které přidejte trochu vyzrálého kompostu. A rozhodně nic nezkazíte, když sazenici rajčete ještě přilepšíte podle osvědčených babských rad pro krásná rajčata.

Když si sazenice kupujete, neberte ty nejvyšší. Lepší je kompaktnější rostlina, která se lépe ujme.
Když si sazenice kupujete, neberte ty nejvyšší. Lepší je kompaktnější rostlina, která se lépe ujme.

Květináč musí mít odtok
Pokud se rozhodnete pěstovat rajčata v klasické nádobě, pamatujte na to, že musí mít odtokové otvory, aby se u kořenů nehromadila voda. Mohly by pak uhnít. Jiné to je u samozavlažovacích květináčů, ve kterých rajčata docela dobře prosperují. Máte tak mnohem méně starostí se zálivku, i když třeba jedete na celý víkend na chatu nebo dokonce na týdenní dovolenou. Pro pěstování v nádobách a pytlích pořiď kvalitní substrát. Další možností je silný igelitový pytel, kterému ovšem nezapomeňte odstřihnout roh, aby byl odtok. I v nádobách a pytlích je u tyčkových druhů důležitá opora. Když se budete o rajčata dobře starat a máte na balkoně dost slunce, budete mít možná větší úrodu než na záhonech. Na balkoně vám sazenice rozhodně nespořádají hladový slimáci.

nejhorší je natočit do konve vodu z kohoutku a začít zalévat. Ledová voda může rostliny zahubit.
Nejhorší je natočit do konve vodu z kohoutku a začít zalévat. Ledová voda může rostliny zahubit, proto ji nechte přes noc odstát. navíc stihne vyprchat chlór.

Pozor na zálivku
V horkých dnech je potřeba hlídat rajčata v nádobách a pytlích. Mají kolem sebe málo substrátu, a tak jim hrozí přehřátí a vyschnutí. Zálivku je nejlepší naplánovat na ráno, kdy máte jistotu, že do večera případně polité listy uschnou. Vodu je potřeba směřovat ke kořenům, nikdy na list. Vlhké listy zvýší riziko vzniku plísně a kromě toho je kapka pod slunečním paprskem jako lupa. Slunce tak může listy popálit. Na zálivku je nejlepší samozřejmě dešťová voda. Ale když ji nemáte, nechte tu z kohoutku přes noc odstát.

tomato-847391_640

Nezapomeňte na výživu

Především rostliny v nádobách nebo pytlích mají omezený přísun živin. A oslabená rajčata se chorobám i škůdcům hůř brání. V omezeném množství substrátu se živiny velmi rychle vyčerpají. Na co si dát pozor?
– Hnojit byste měli pravidelně, jinak hrozí, že plody nedozrají. Není to žádná choroba, jen chybí důležité prvky.
– Když chybí draslík, místo kolem stopky plodu se nevybarvuje, takže u žlutých plodů zůstává zelené a u červených žluté.
Když chybí vápník, spodní část plodu sesychá a tvoří se tam kulatá skvrna. Tady si můžete přečíst rady, jak se tzv. suché hnilobě rajčat bránit
Nedostatek hořčíku zase signalizuje, když spodní okraje listů sesychají a objevují se na nich žlutavé skvrny.

Během sezony můžete hnojit například Kristalonem, Organo-minerálním hnojivem Agro, Pokonem, Substralem nebo Forestinou. Pro přírodně vedené zahrady a ekologický přístup podobnou službu prokáže například kopřivová jícha, skvělé přírodní hnojivo, které pořídíte zcela zdarma a navíc naprosto snadno – přesvědčí vás návod na přípravu kopřivové jíchy.

U tyčkových odrůd nezapomeňte pravidelně zaštipovat boční výhony, tzv. zálistky, aby se vám rostlina nerozvětvila. Zaštipujte nejlépe rukou, když jsou zálistky ještě malé a měkké. Pozor, keříčková rajčata ani divoká rajčata se nevyštipují, u nich byste se tím naopak připravili o úrodu.