Jak se zbavit krtka: Babské rady nebo samostříl

Krtina, kam se podíváš. Taková je realita většiny našich zahrada, parků, luk i mezí. Neúnavný hrabač krtek je tu opět v plné síle a kdo se mu nepostaví, může přijít nejen o květiny, ale i léta piplané dřeviny.

Krtek obecný je u nás značně zidealizován díky roztomilému kreslenému krtečkovi. Ale realita tak roztomilá není. I když tento hmyzožravý savec měří jen kolem dvanácti centimetrů, stopy po jeho honbě za potravou jsou devastující. Nejprve je potřeba udělat pořádek v tom, jak je to s jeho škůdcovstvím. Na jedné straně je užitečný, protože v zemi škůdci se živí, kteří by poškodili kořeny. Jenže při stavbě svých chodbiček může kořeny zničit nebo je oddělit od živin. Tímto způsobem dokáže zdevastovat jahodový záhon i zahubit okrasné keře. Samostatnou kapitolou jsou pak podhrabaná místa, kde se snadno proboříte a zvrknete kotník. Na jedno zvíře na zahradě připadá to několik desítek metrů chodeb. Rozděleny jsou na obytné a ty, kterými se vydává za potravou.

3Plašiče budou brnkat na nervy vám
V první řadě je potřeba se utěšit. Ve stylu všechno zlé je k něčemu dobré, je dobrý i krtek. Má rád propustnou a kyprou půdu, takže jeho výskyt na vaší zahradě značí, že máte kvalitní půdu, Nejjednodušší rada zní rozhrabejte jim krtince a znovu zarovnejte terén a  pořiďte si plašič. Krtek je sice skoro slepý, ale sluch má dobrý. Svého času byly velmi populární doma vyráběné „větrníčkové“ z plastových lahví. Ale ty moc nefungují, protože na klapání si krtek brzy zvykne. Další možností je bateriový plašič, který vydává hvízdavý zvuk a vibrace. No někde možná funguje, ale na naší zahradě jsme z něj byli celý říční jen my. Ten zvuk se nedal vydržet, takže šel z domu.

Pevné a silné nohy  jsou vybavené velkými drápky.
Pevné a silné nohy jsou vybavené velkými drápky.

Babské rady přilákají myši
Mírumilovným řešením je využít některé z babských rad. Třeba jedna z nich na toho vašeho krtka zabere. První je dát do krtinců uleželé syrečky, které prý krtkům nevoní, takže jdou o zahradu dál. Podobný efekt je přisuzován i naříznutým stroužkům česneku, aby se uvolnily silice. Další možností je dát do chodbiček ořechy uvařené v nastrouhaném mýdle s jelenem. Poměrně osvědčené je už z dob našich babiček použití sirných knotů, hadrů napuštěných benzínem nebo naftalínu. Ten snadno koupíte v obyčejné drogerii. Někteří zahrádkáři zase nedají dopustit na listy černého bezu, které prý krtka vypudí. Jen pozor. Všechny přípravky, pasti i plašiče neberte do rukou, ale navlékněte si rukavice. Kromě toho, že má krtek brilantní sluch, má také velmi dobrý čich a lidský pach bezpečně pozná. Popravdě je ovšem potřeba přiznat, že žádný z uvedených receptů nefunguje stoprocentně a navíc jen krátkodobě. Mimo toho se připravte na to, že opuštěné chodbičky a nory nezůstanou opuštěné. Velmi rychle je zabydlí myši, které toho na zahradě sežerou víc, než krtek podhrabal. Pak je otázka, co je horší. Nepříjemné aroma má pro krtky i afrikán, řebčík královský, nebo pryšec křižmolistý, kterými je dobré obroubit záhony.

Krtek je na povrchu neohrabaný a pomalý, takže ho snadno chytíte.
Krtek je na povrchu neohrabaný a pomalý, takže ho snadno chytíte.

Chyťte si ho
Mírumilovná a prověřená metoda – Chyť si svého krtka vyžaduje trochu času a tichého sledování zahrady. Není to tak nesmyslné, jak to vypadá, nám se krtka takhle podařilo ulovit už dva roky po sobě. Krtek sice vylézá na povrch málo, ale čas od času ano. Také ho můžete zkusit vyrýpnout. Je poměrně pomalý a snadno ho tak můžete chytit třeba do kýblu. Pak ho už stačí jen přenést hodně daleko. Pár metrů nestačí, protože krtek se dokáže orientovat podle magnetického pole a rychle by byl zpět. Přirozenými nepřáteli jsou pro krtka kočky. Když nemáte vlastní, lákejte k sobě na zahradu ty sousedovy.

Pasti, jedy, samostříl jen pro otrlé
Léty prověřené je nastražit past, samozřejmě v rukavicích. V podstatě se po celá desetiletí nezměnily. Vypadají jako trubičky, které se dají do odhalené chodbičky. Některé druhy mají i signalizátor, podle kterého poznáte, jestli se zvíře chytilo. Jen pro otrlé je samostříl, tedy expanzní likvidátor. Například model W2 vyjde asi na tisícovku. Je to past s nábojky a citlivou spouští. Zvíře je usmrceno vysokým tlakem spalných plynů, které mu roztrhnou plíce. Kromě etické roviny je potřeba myslet na to, že takhle nebezpečnou věc mohou vzít do ruky i děti, nebo lidi, kteří ji neznají. To už raději zkuste karbid vápníku, který stojí od sedmdesáti korun.

Co rozhodně nezkoušejte
Mezi lidmi koluje i řada naprosto obskurních nebo nebezpečných metod. Mezi ně patří například dát do chodbičky psí exkrementy, ostříhané chlupy nebo cigaretové špačky. Brutální je nalít do několika otvorů chodbiček hadicí čpavkovou vodu a ucpat je. Jenže když budete mít v blízkosti stromy nebo keře, zahubíte i je. Stejně nebezpečné je podobně použít louh, o který si snadno poleptají čumák domácí zvířata. Pokud máte psa nebo kočku, tak je na zvážení i používání jedovatých nástrah a gelů.