Návod, jak si vypěstovat vlastní rajčata už od semínek

Vlastní rajčata vypěstujete téměř všude. V březnu je správný čas na výsev

Vypěstovat si vlastní sazenice rajčat není nic náročného. Zatímco semínka paprik se vysévají už v lednu, na výsev rajčat je ideální čas v půlce března. Zahradnický kalendář říká doslova, že semínka rajčat mají jít do půdy na Josefa. I když termín nestihnete úplně přesně, nemějte obavy. Rajče je nezmar. 

V jiném našem článku jsme si řekli, jak si připravit semínka na vysévání rajčat a další zeleniny. Teď poradíme, jak se o ně dál postarat, abyste v létě mohli sklízet krásné šťavnaté plody.

Vhodné nádoby naplňte lehkým výsevním substrátem.  Semínka dejte na vrstvu substrátu, jemně je zasypejte a přimáčkněte. Vyhněte se nejčastější chybě při předpěstování, a to příliš silné vrstvě substrátu nad semenem. Klíčení je pak pro semeno příliš náročné,  trvá dlouho a někdy se ani nepovede. Vysetá semena nezapomeňte zalít a dát opět pod sklo, proděravělou fólii nebo do mikrotenového sáčku. Dobře drží vlhkost a teplo. Na překrytí se dají použít i ustřižené PET lahve.

Sazebník dejte na slunné a teplé okno, nejlépe na jižní straně, a udržujte substrát stále mírně vlhký.

Když se vám nechce pikýrovat…

Když se objeví rostlinky, nespěchejte a počkejte, až nasadí pravé lístky – poznáte je snadno, mají jiný tvar. Teprve pak je potřeba sazeničky pikýrovat, tedy přesadit v menším počtu do většího květníku. Dejte je do nového substrátu se živinami ve správných rozestupech, asi po 8 centimetrech, aby si sazenice navzájem nekonkurovaly.

My si tuto fázi usnadňujeme hned na začátku – výsevní substrát rovnou smícháme s výživnějším a do kelímku či květníku dáme vždy jen pár semen. Okenní parapet je pak sice zaplněný kelímky, ale vyhneme se pikýrování. Na tento zjednodušený postup pro lenochy si rovnou na výsev připravte vyšší nádoby, protože kořeny rajčatových sazenic potřebují prostor. Bez problémů si vystačíte například s velkými kelímky od jogurtu, není potřeba pořizovat speciální sazebníky.

Vyzkoušejte starý trik – sázejte rajčata naležato

Pokud nemáte skleník ani pařeniště, přesuňte předpěstované rostliny na venkovní  záhony raději až po zmrzlých, tedy v půlce května. Záleží na počasí. Může se stát, že sazenice kvůli nepříznivému počasí budete mít doma déle a moc se vám vytáhnou. Příliš do výšky se mohou táhnout i při nedostatku světla. Pak je dobré dát je do hlubší nádoby a zasypat zeminou i část stonku – rajče z něj vyhodí další kořínky a na přesazování do záhonu bude mít připravený pořádný kořenový systém.

Další tip, jak zachránit příliš vytáhlé sazenice, je sázet je podle rad starých zahradníků ven do záhonu „naležato“. Tedy rostlinu ohnout a spodní část stonku zahrabat do země téměř vodorovně – zasypaná část obroste kořeny a zbylý stonek pěkně zesílí. Jen dejte při ohýbání stonku pozor, ať sazenici nezlomíte.

Rajčata se dají vypěstovat kdekoli

I na zahrádce malé jako dlaň si můžete vypěstovat svou zeleninu. Rajčata lze snadno pěstovat ve větších nádobách či kýblech nebo pytlích naplněných zeminou – na balkoně, na terase, postavených podél domu, prostě kdekoli, kam svítí dostatek sluníčka. A keříčkové odrůdy jako například Aztek vám dají bohatou úrodu i v truhlíku.

Pokud promeškáte březnový termín na výsev, není třeba letošní sezonu vzdávat. Jak zkušení pěstitelé říkají, rajče je „životaschopný plevel“ a i sazeničky ze semínek vysetých třeba v dubnu později venku vše rychle doženou.