Dýňové ravioly s máslovou omáčkou

Dýňová sezóna je v plném proudu! Kromě oblíbené polévky, muffinů nebo koláče můžete připravit také skvělé domácí těstoviny s dýňovou náplní. Tady je recept. A když si dýňového pyré uděláte víc a zamrazíte si ho do zásoby, příště už bude vaření doslova blesková záležitost. 

 

 

Suroviny na těsto: (12 raviol, pokud chcete udělat 24 raviol, zdvojnásobte množství)
cca 170 g mouky, 1 vejce, 50 ml teplé vody, ¼ lžičky soli

Na dýňovou náplň do raviol (na 24 raviol):
300 g dýně (nebo 250 g konzervovaného dýňového pyré), 2 lžíce hnědého cukru, ⅛ lžičky mletého muškátového oříšku, sůl a pepř

Na máslovou omáčku:
120 g másla, 2 ½ lžíce balzamikového octa, 1 ½ lžíce hnědého cukru, ¼ hrníčku pekanových ořechů, opražených, nasekaných
(ocet lze vyměnit za pár čerstvých lístků šalvěje, která s dýní dokonale ladí – viz níže)

Parmazán na posypání (není nutné)

Ravioly s dýňovou náplníJak připravit těsto na ravioly:

1. Prošlehejte vodu s vejcem. V míse smíchejte mouku se solí, přidejte směs vody s vejcem dohromady a promíchejte, dokud se dobře nespojí. Těsto hněťte, dokud nemá dobrou strukturu a není pevné. Nemělo by se lepit na ruce, ale nemělo by být ani příliš suché.

2. Z hotového těsta vytvořte kouli a zabalte do potravinářské fólie. Přibližně 1 hodinu nechce těsto odpočívat při pokojové teplotě. To umožní lepku pracovat.
Tato dávka těsta vystačí na 12 větších čtvercových raviol. Podle potřeby množství surovin znásobte.

Jak připravit dýňovou náplň:
1. Pokud je dýňové pyré z konzervy příliš vodnaté, nechce z něj v sítku vykapat přebytečnou tekutinu.
2. V sezóně by bylo škoda nepoužít dýni čerstvou, ideální je hokaido nebo máslová dýně. Máte dvě možnosti – můžete dýni nakrájet na kostky, dát cca na 20 minut vařit, scedit a po zchladnutí rozmixovat. Nebo můžete dýni nakrájet na větší kusy, dát na plech vyložený pečicím papírem, lehce zakápnout olivovým olejem a péct v trouby rozehřáté na 180-200 °C. Hotová bude také za cca 20 min., poté ji rozmixujte tyčovým mixérem na pyré.
3. Dýňové pyré smíchejte s hnědým cukrem a muškátovým oříškem. Osolte a opepřete.

Jak udělat dýňové ravioly: 

1. Těsto vybalte z folie a rozdělte na 2 stejné díly. Pracovní plochu posypte moukou. Každou část těsta rozválejte na tenký plát. Můžete lehce pomoučit i svrchu, aby se těsto nelepilo na váleček. Během válení těsto několikrát zvedněte, abyste se ujistili, že se plát nelepí na pracovní plochu, a v případě potřeby ještě více podsypte moukou.
2. Na jeden plát v pravidelných rozestupech dejte lžící hromádku ochuceného dýňového pyré. Náplně by nemělo být moc ani málo. Poté přes ně položte druhý plát těsta a rukama kolem jednotlivých hromádek pečlivě přimáčkněte. Poté ravioly oddělte rádélkem a okraje ještě pořádně přimáčkněte.
Na tvoření raviol můžete použít i zavírací formičku nebo velkou formu, pomocí které naplníte všech 12 raviol najednou.
3. Hotové ravioly vařte ve větším hrnci v osolené vodě přibližně 5 minut.

NÁŠ TIP: Ravioly si můžete udělat i do zásoby. Pokud je nepoužijete hned, syrové je dejte na talíři či tácek do mrazáku. Po ztuhnutí je přendejte do plastového sáčku a uchovávejte v mrazáku, dokud je nebudete potřebovat.

Jak připravit máslovou omáčku:

1. Pekanové ořechy opékejte 10 minut, pozor, ať se vám nepřipálí. Nechte je vychladnout a poté je nasekejte nadrobno.
2. Máslo rozpusťte ve velké pánvi, zahřívejte, dokud nezačne lehce hnědnout, asi 4 minuty. Nepřepalte! Odstavte pánev z plotny, míchejte balzamikový ocet a hnědý cukr.
3. Do horké máslové omáčky přidejte uvařené ravioly a lžící je pěkně přelijte, aby v omáčce obalily. Přendejte na talíře. Posypte nasekanými opraženými pekanovými ořechy, dle chuti posypejte parmazánem a ihned podávejte.

NÁŠ TIP: Máslovou omáčku můžete připravit i ve variantě se šalvějí – nechte rozehřát máslo, přidejte do něj pár nasekaných lístků čerstvé šalvěje, opražené ořechy nebo dýňová semínka a nechte zpěnit.