Co se zelenými rajčaty? Vyhazovat je nemusíte

Když je podzim na sluníčko skoupý, snadno se stane, že vám na záhonech zůstanou rostliny rajčat se spoustou zelených plodů. Dozrát venku už nestihnou a hodit je na kompost nebo do bio popelnice vám přijde škoda. Dobrá zpráva – nic vyhazovat nemusíte, s těmito radami si domácí rajčátka budete užívat možná ještě na Vánoce. 

 

 

Dříve mnohé hospodyňky balily zelená rajčátka jednotlivě do novin nebo do papírových sáčků a nechávaly je potmě dozrát. Podobný osvědčený postup je vyskládat nezralá rajčata do papírové krabice, proložit je několika jablky, krabici zavřít a umístit na chladnější místo, například do garáže nebo studeného špajzu. Jablka vylučují přírodní etylen, který napomáhá k dozrávání rajčat. Stejným způsobem dozrávají podtržená rajčata, než se objeví na pultech prodejen. Jen ten etylén je v tomto případě vyroben uměle.

Druhá možnost je nechat rajčata dozrávat na světle. K tomu dobře poslouží velká plata od vajíček, do nich rajčata usadíte a umístíte poblíž okna. Stejně tak můžete zelená a nezralá rajčata naskládat do velké zavařovací sklenice. Není nutné dávat ji na přímé slunce, i bez toho budou rajčátka postupně pěkně dozrávat. Sklenici nezavíráme.

Pro oba způsoby platí stejná podmínka: na domácí dozrávání používejte pouze nepoškozená rajčata bez skvrnek či prasklin. Také pozor na zákeřnou plíseň bramborovou. Zelené plody sice mohou vypadat zdravě, ale pokud samotná rostlina byla plísní napadena, je velmi pravděpodobné, že už se dostala i do rajčat. Poznáte to snadno podle typického projevu – během pár dnů začnou rajčata hnědnout. I proto je nutné uskladněná rajčata pravidelně kontrolovat a špatné kusy včas vyhodit.
Dozrávající rajčátka takto můžete „sklízet“ klidně až do Vánoc, známá s nimi pravidelně zdobí sváteční chlebíčky.

Zelená rajčata – jíst, nebo nejíst?

Traduje se, že zelená nezralá rajčata jsou pro konzumaci nevhodná, ba dokonce že jsou jedovatá. Přesto si mnozí z nás pamatují, jak maminky či babičky je zavařovaly, přidávaly do čalamád nebo z nich připravovaly skvělé čatní. Jak to tedy je?

Nezralá rajčata skutečně obsahují zdraví nebezpečnou látku solanin. Pokud však při zpracování projdou rajčata kvašením či tepelnou úpravou, obsah solaninu se sníží. Také pár lžic cukru pomůže solanin zredukovat na přijatelné množství. Navíc babská rada říká, že zelená rajčata například ve formě čalamády se mají jíst nejdříve tři týdny po zavaření. A protože naše babičky byly moudré ženy, vyplatí se tohoto doporučení držet.

Pokud chcete zelená rajčata zpracovat, můžete vyzkoušet dva oblíbené recepty: 

Zavařovaný salát z nezralých rajčat (prostě čalamáda :))

Rajčata, cibuli, mrkev a papriky pokrájejte a společně přibližně půl hodinky povařte. Připravte si zavařovací skleničky a do každé dejte 2 kuličky nového koření, 1 bobkový list, sůl a alespoň po dvou lžících oleje a octa. Skleničky naplňte uvařenou zeleninou, zalijte vodou, ve které se vařila a zavíčkujte. Sterilizujte 2x 20 minut ve vodní lázni.

Rajčatové kari čatní 

Suroviny: 1 kg zelených rajčat, 1 velká cibule, 6 stroužků česneku, 1 polévková lžíce soli, 1 kávová lžička kari, 1 kávová lžička mletého zázvoru, ½ kávové lžičky pálivé papriky, 1 hrnek cukru krupice, 1 hrnek octa a 3 polévkové lžíce opraných rozinek

Všechnu zeleninu pomelte na masovém strojku, přidejte k ní koření, cukr, ocet a rozinky a vařte alespoň 15 minut. Horkou směsí naplňte menší nahřáté skleničky a ihned zavíčkujte.

Nic se nemá přehánět

V každém případě zde platí – vše s mírou. Zavařených zelených rajčat konzumujte pouze rozumné množství, doporučuje se maximálně 100 g. Opatrní by měli být zejména lidé s kardiovaskulárními potížemi. Rovněž dětem dejte raději krásně zralá červená rajčata.